Daily Yacht Boat News
53rd Australian Mirror Nationals and 2019 Pre-Worlds in Sydney - photo © Robert Owe-Young
53rd Australian Mirror Nationals and 2019 Pre-Worlds in Sydney - photo © Robert Owe-Young

Australian Mirror Nationals

The 53rd Australian Mirror Nationals and 2019 Pre-Worlds concluded on Sydney Harbour with a tense finish in light winds.

Going for his third consecutive national title, South Australia’s Damian Carey with crew Austin Freer began the day with a five point lead over locals Campbell and Stirling McKay. Just behind them were Douglas Raftesath and Spencer McKay from Balmoral and Jessie Andrewartha and Grant Atherton from Kingston Beach Sailing Club, tied at seven points further back.

The four day series began with strong winds, and featured all the usual excitement on Sydney Harbour, including ferries, sea planes and outgoing cruise ships, giving the visiting sailors an excellent taste of what to expect for the upcoming worlds. By the final day, though, the winds were down to 0-8 knots, which favoured the lighter crews.

Sailing in McMissile, Campbell and Stirling McKay won the first race, but Damian and Austin came second, meaning they still held a four point lead. In second race, Campbell and Stirling won again, notching their fifth win of the series. Damian and Austin finished fifth, meaning scores were tied, and the McKays won on count back. Third place went to Douglas Raftesath and Spencer McKay in Waterborne At Last.

53rd Australian Mirror Nationals and 2019 Pre-Worlds in Sydney - photo © Robert Owe-Young

53rd Australian Mirror Nationals and 2019 Pre-Worlds in Sydney – photo © Robert Owe-Young

The Family Trophy was won by Mark and Caitlin Nash in MadCat. The Ladies trophy by Jessie Andrewartha and Grant Atherton in Foxy Lady III. Damian Carey and Austin Freer was the Veterans trophy in Bob, while David Graney and Arlo Strating won the Masters Trophy in FIZZ.

The Junior Trophy went to Loki Bird and Harrison Lodge in Eclipse and the Youth Trophy went to Charlotte Raftesath and Benedict McKay. Tomas and Tyler Simpson won the Heavyweight Trophy and Anthony and Angela Freeman won the “Harmony” Trophy for the top Husband and Wife team.

Overall Results:

Pos Nat Sail No Boat Name Skipper Club R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 Pts
1st AUS 70951 McMissile Campbell McKay RSYS ‑26 1 9 1 2 4 1 1 1 20
2nd AUS 70662 Bob Damian Carey HSC ‑5 2 2 2 3 2 2 2 5 20
3rd AUS 70800 Waterborne at Last Douglas Raftesath BSC 1 5 8 3 1 ‑19 7 6 6 37
4th AUS 70146 Foxy Lady lll Jessie Andrawartha 6 ‑9 3 4 7 1 4 5 9 39
5th GBR 70915 Ripples Chris Fuller HISC 8 3 6 8 5 3 6 ‑9 2 41
6th AUS 70666 MadCat Mark Nash HHSC 4 6 4 5 4 6 8 4 ‑17 41
7th AUS 70600 B2 Jonathan Branch CPSC 7 7 1 (UFD) 9 8 3 13 3 51
8th AUS 70599 Bulletproof Simon Barwood RFBYC 2 13 5 7 8 5 5 ‑14 8 53
9th AUS 70811 Grover Anthony Freeman HHSC 11 10 11 9 16 ‑22 12 8 13 90
10th AUS 70594 Dash Charlotte Raftesath BSC 10 15 ‑23 13 20 7 14 11 7 97
11th AUS 70597 B1 Karen Branch CPSC 13 11 ‑17 14 10 13 9 12 15 97
12th AUS 70918 Little Ripper 2 Joe Hancock WSC ‑24 8 22 20 11 10 10 7 12 100
13th AUS 70602 Transom Note Peter Dean RFBYC 14 14 10 10 ‑23 14 13 17 14 106
14th AUS 70177 FIZZ David Graney KBSC ‑20 12 15 12 18 20 11 10 11 109
15th AUS 70804 Celia May Caitlin Jeffries HHSC 12 19.5 14 11 14 9 21 ‑22 20 120.5
16th AUS 70919 Frappe Forte 2 Tomas Simpson DOSC 17 16 ‑19 15 17 15 16 16 19 131
17th AUS 70660 Game on Alex OBeirne RFBYC 15 23 13 17 15 12 17 28 ‑29 140
18th AUS 70588 Sandy Benjamin Lane RFBYC 18 18 16 19 21 18 18 15 (UFD) 143
19th NED 70883 Rumble Fish Alle Roodbergen KWVL 3 4 7 6 6 (DNF) DNC DNC DNC 158
20th NZL 69230 Blue Yves Stening WSC (DNF) 17 18 18 24 21 27 23 18 166
21st AUS 70596 Hive Empire Michael Judge RFBYC 16 22 12 16 28 29 24 ‑31 25 172
22nd AUS 70812 Girra Girra Paul Plowman HHSC (DNF) DNC DNC DNC 12 17 15 3 4 183
23rd AUS 70661 Salty Sea Dog Diane Vukelic WSC 23 19.5 20 (DNC) 25 30 20 27 21 185.5
24th AUS 41489 Blistering Barnacles Sarah MacMaster WSC 25 29 25 (DNC) 27 24 23 19 16 188
25th AUS 70853 UDD Rolna Stoeger MYC 30 21 21 21 26 23 28 ‑34 24 194
26th AUS 69446 Eclipse Loki Bird KBSC 28 25 24 24 ‑33 28 19 26 33 207
27th AUS 70546 Bombora Peter Judge RFBYC 19 26 30 22 31 26 22 ‑33 32 208
28th RSA 64600 Yenda Lee Kuba Miszewski TSC 27 30 26 23 ‑34 34 31 24 26 221
29th GBR 70840 MCA Demo Boat Martin Egan RSC (DNC) 27 28 DNC 13 16 DNC 18 DNC 234
30th AUS 45291 Potemkin Geoff Winestock HHSC 21 28 29 25 ‑39 36 32 30 35 236
31st AUS 67151 Tigers Tales Derek Hadwen BSC 22 24 27 28 19 (DNC) DNC 37 DNC 245
32nd AUS 57993 Bondo Ross Barratt WSC (DNC) DNC 36 26 30 25 25 29 30 245
33rd AUS 11400 Jukebox Glenn Poynton WSC 31 31 31 27 ‑35 31 30 35 34 250
34th AUS 69870 Crescendo Duke Secco MYC 29 33 35 29 ‑37 35 29 32 31 253
35th AUS 70593 Jumping Jack Flash Andy MacIntyre unk (DNC) DNC DNC DNC 22 DNC DNC 20 10 272
36th AUS 70855 Ramukanji Angus McIntyre BYS (DNC) DNC DNC DNC 32 27 DNC 21 22 278
37th AUS 7059 Bello Jonnie Vigar WSC (DNF) DNC DNC DNC 29 11 26 DNC DNC 286
38th AUS 70591 Storefresh Steve Doolan HSC (DNC) 34 32 DNC 38 33 DNC 36 27 288
39th AUS 69763 Sea Lion Khiem Tran WSC (DNF) 32 33 DNC 36 32 DNC DNC 28 293
40th AUS 45149 Tobermory Jeffrey Wright CYC (DNF) DNC DNC DNC DNC DNC DNC 25 23 312
41st AUS 70592 Choppa Stan Bland WSC 9 (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC 317
42nd AUS 45471 Tawirra John Rayner RFBYC (DNF) DNF 34 DNC 40 DNC DNC 38 DNC 332
43rd AUS 70191 Fast Glass Andrew Dent BSC (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC 352

For full results, go to the International Mirror Class Association of NSW website (www.imcansw.org) or follow their Facebook page (@MirrorSailingNSW).

As the Nationals were combined with the 2019 Pre-Worlds, the event saw overseas entrants from the UK, New Zealand, South Africa, the Netherlands and the UAE, with other international teams arriving just in time for the start of the Worlds next week, see 2019worlds.mirrorsailing.org

by Khiem Tran

About YachtBoatNews