Daily Yacht Boat News
Ads Block Yacht Boat News
2015 Nacra 17 World Championship – Day 2 overall
Fleet in action in Aarhus, Denmark - 2015 Nacra 17 World Championship© Mogens Hansen

Nacra 17 World Championship 2015 – Day 2

 Nacra 17 World Championship 2015 – In stark contrast to yesterday’s calm and sunny weather which kept the sailors ashore for the entire day, today’s weather threatened the sailors with another day on land with a wind speed of up to 30 knots and wind gusts even little higher.

The wind calmed down a little after noon and the sailors were sent out for the first qualification races at this year’s Nacra17 Worlds. The capricious Danish weather offered abundances of the wind and challenging situations for both the yellow and the blue Nacra17 fleets. Both fleets sailed two races.

The first fleet in today’s qualification race – the yellow fleet – was challenged by capsizes and collisions due to the strong wind gusts, however, many of the favourite teams managed to keep the skin on their noses and finish their first two races with flying colours.

2015 Nacra 17 World Championship – Day 2 overall

Fleet in action in Aarhus, Denmark – 2015 Nacra 17 World Championship© Mogens Hansen

The French super duo, Billy Besson and Marie Riou, defending their title, had a brilliant start ending second and first in the first two races. The Danish Rio 2016 favourites and winners of the 2015 Delta Lloyd Regatta, Allan Nørregaard and his crew Anette Viborg, managed to steal fourth place with a sixth and a fourth place.

Third place was conquered by the excellent New Zealand team, Gemma Jones and Jason Saunders which must be considered as quite an accomplishment taken into consideration that the helm Gemma Jones just came back from an injury.

The blue fleet faced more or less the same challenging conditions as the yellow fleet earlier today. The Italian team, Vittorio Bissaro and Silvia Sicouri, who ended up fourth at this year’s World Cup in Hyeres, excelled in today’s qualification races. With a first and a second place in the two races, they conquered the first place in the blue fleet and are now second overall.

The Swiss team, Matias Buhler and Nathalie Brugger had a flying start ending up second and third which earning them third place in total. Nicole van der Velden and Thijs Visser, sailing for Aruba won the second race in the blue fleet, after which they capsized and, unfortunately, broke their mast. With a 12th place, they are starting in the yellow fleet tomorrow which gives them some time to repair their boat and be ready for the next three scheduled qualification races.

Overall results

Rank bow sailno HelmName CrewName Q1 Q2 Q3 Q4 Q5 Total Nett
1st 16 GBR 201 John Gimson Hannah Diamond 4 (9) 3 1 3 20 11
2nd 17 DEN 281 Allan Nørregaard Anette Viborg 6 4 1 (10) 2 23 13
3rd 2 ITA 262 Vittorio Bissaro Silvia Sicouri 1 2 5 (21) 5 34 13
4th 1 AUS 003 Jason Waterhouse Lisa Darmanin 1 3 (22) 5 7 38 16
5th 12 AUS 158 Euan McNicol Lucinda Whitty (9) 6 6 4 1 26 17
6th 10 NED 244 Mandy Mulder Coen De Koning 3 4 (15) 8 8 38 23
7th 18 ITA 219 Federica Salva Francesco Bianchi 5 7 9 (13) 12 46 33
8th 13 DEN 282 Lin Ea Cenholt Christiansen Christian Peter Stephensen Lübeck 14 7 (17) 2 11 51 34
9th 15 ITA 209 Lorenzo Bressani Giovanna Micol 7 5 8 (19) 15 54 35
10th 25 ESP 246 Iker Martinez Marina Lopez Casanova 8 (15) 7 12 9 51 36
11th 56 GBR 042 Lucy Macgregor David Evans 11 (14) 2 11 13 51 37
12th 22 PUR 026 Enrique Figueroa Franchesca Valdes 10 14 (16) 3 14 57 41
13th 6 FRA 077 Franck Cammas Soph de Turckheim 13 11 13 (22) 4 63 41
14th 21 GBR 120 Tom Phipps Nikki Boniface 7 19 (20) 7 17 70 50
15th 14 CAN 271 Luke Ramsay Nikola Girke (20) 12 14 6 19 71 51
16th 64 FRA 078 flora laugier Valentin Bellet 15 (34 DNC) 18 15 10 92 58
17th 31 USA 123 Steph Hudson Evan Aras (34 DNC) 22 10 9 20 95 61
18th 26 SWE 153 Ida Svensson Rasmus Rosengren (34 DNF) 17 27 20 6 104 70
19th 42 NZL 261 Olivia Mackay Micah Wilkinson (34 DNC) 10 26 18 16 104 70
20th 3 FRA 001 Billy Besson Marie Riou 2 1 (34 DNC) 34 DNC 34 DNC 105 71
21st 63 DEN 006 Henri Demesmaeker Line Just Emsvang 20 11 19 (30) 21 101 71
22nd 46 BRA 183 Juliana Poncioni Mota Andres Leandro Azabuya 23 (34 DNF) 4 27 18 106 72
23rd 11 SUI 220 Matias Buhler Nathalie Brugger 2 3 (34 DNC) 34 DNC 34 DNC 107 73
24th 38 AUS 156 Paul Darmanin Lucy Copeland 21 16 (25) 14 23 99 74
25th 8 NZL 222 Gemma Jones Jason Saunders 5 2 (34 DNC) 34 DNC 34 DNC 109 75
26th 35 NOR 196 NicholasFadlerMartinsen Martine Steller Mortensen 17 23 11 (26) 24 101 75
27th 51 BRA 116 Andre Mirsky Kyra Mirsky 18 18 (24) 17 22 99 75
28th 5 GBR 254 Ben Saxton Nicola Groves 3 8 (34 DNC) 34 DNC 34 DNC 113 79
29th 4 AUS 242 Darren Bundock Nina Curtis 4 8 (34 DNC) 34 DNC 34 DNC 114 80
30th 7 AUT 277 Thomas Zajac Tanja Frank 6 6 (34 DNC) 34 DNC 34 DNC 114 80
31st 20 ARU 212 Nicole van der Velden Thijs Visser 12 1 (34 DNC) 34 DNC 34 DNC 115 81
32nd 9 FRA 225 Moana Vaireaux Manon Audinet 11 5 (34 DNC) 34 DNC 34 DNC 118 84
33rd 70 GER 211 Paul Kohlhoff Carolina Werner 10 9 (34 DNC) 34 DNC 34 DNC 121 87
34th 62 ARG 292 Nahuel Martinez Eugenia Bosco (34 DNC) 34 DNC 12 16 26 122 88
35th 39 JPN 249 Hiroki Goto Wakako Tabata 24 20 21 24 (25) 114 89
36th 61 GRE 210 Sofia Bekatorou Konstantinos Trigkonis 8 16 (34 DNC) 34 DNC 34 DNC 126 92
37th 24 USA 278 Sarah Newberry Matthew Whitehead 9 15 (34 DNC) 34 DNC 34 DNC 126 92
38th 29 URU 147 Pablo Defazio Mariana Foglia 12 12 (34 DNC) 34 DNC 34 DNC 126 92
39th 23 ARG 002 Santiago Lange Cecilia Carranza Saroli 15 10 (34 DNC) 34 DNC 34 DNC 127 93
40th 34 USA 234 Michael Easton Katie Pettibone 13 13 (34 DNC) 34 DNC 34 DNC 128 94
41st 28 RUS 247 Sergey Dzhienbaev Daria Ivanova 14 13 (34 DNC) 34 DNC 34 DNC 129 95
42nd 36 BUL 047 Yoana Petrova Nikolay Tashev 22 18 (31) 28 28 127 96
43rd 59 RUS 013 Viacheslav Sheludyakov Svetlana Maximenko (34 DNF) 25 23 23 27 132 98
44th 27 GER 258 Jan Hauke Erichsen Lea Spitzmann 18 17 (34 DNC) 34 DNC 34 DNC 137 103
45th 55 USA 027 Mark Mendelblatt Carolina Mendelblatt 16 20 (34 DNC) 34 DNC 34 DNC 138 104
46th 33 BRA 230 Joao Siemsen Bulhaues Gabriela Nicolino 17 21 (34 DNC) 34 DNC 34 DNC 140 106
47th 47 DEN 151 Anne-Line Thomsen Jakob Faarvang 19 19 (34 DNC) 34 DNC 34 DNC 140 106
48th 32 ESP 028 Fernando Echavarri Tara Pacheco 16 25 (34 DNC) 34 DNC 34 DNC 143 109
49th 65 DEN 199 Daniel Bjørnholt Camilla Eden 21 21 (34 DNC) 34 DNC 34 DNC 144 110
50th 48 HUN 218 Flora Virag Aron Bagyo (34 DNC) 24 28 29 30 145 111
51st 74 HKG 009 Tat Choi Fung Yu Ting Chan 22 24 (34 DNC) 34 DNC 34 DNC 148 114
52nd 49 POR 20 Afonso Domingos Maria Westwood 25 23 (34 DNC) 34 DNC 34 DNC 150 116
53rd 67 DEN 187 Anna Livbjerg Jesper Ralph Vogelius (34 DNC) 34 DNC 29 25 29 151 117
54th 68 BEL 161 Carolijn Brouwer Morgan Good 19 (34 DNF) 34 DNC 34 DNC 34 DNC 155 121
55th 30 RUS 227 Maxim Semenov Alina Shchetinkina (34 DNF) 22 34 DNC 34 DNC 34 DNC 158 124
56th 43 SIN 016 Justin Liu Denise Lim 23 (34 DNC) 34 DNC 34 DNC 34 DNC 159 125
57th 54 RUS 163 Olesia Zhukova Maksim Sudachkov 24 (34 DNC) 34 DNC 34 DNC 34 DNC 160 126
58th 58 MON 007 jean rodelato Medecin Rodelato Blandine (34 DNC) 34 DNC 30 31 34 DNC 163 129
59th 52 GER 265 Stefan Rumpf Anna Bettina Goos (34 DNC) 34 DNC 32 32 31 163 129
60th 60 HKG 291 Yui Shing Tong Kit Fong Tong (34 DNF) 34 DNF 34 DNC 34 DNC 34 DNC 170 136
60th 37 NED 081 Elke Delnooz Jeroen van Leeuwen (34 DNF) 34 DNC 34 DNC 34 DNC 34 DNC 170 136
62nd 44 ITA 166 Francesco Sabatini Marcella Mamusa (34 DNC) 34 DNC 34 DNC 34 DNC 34 DNC 170 136
62nd 40 GER 045 Eckart Kaphengst Tine Marie Kaphengst (34 DNC) 34 DNC 34 DNC 34 DNC 34 DNC 170 136
62nd 66 DEN 082 Katrine Bendix Krogh Filip Hansen (34 DNF) 34 DNC 34 DNC 34 DNC 34 DNC 170 136
62nd 53 AUT 092 Daniel Mulley Barbara Nemec (34 DNC) 34 DNC 34 DNC 34 DNC 34 DNC 170 136
66th 41 USA 204 John Casey Kristen Lane (34 DNF) 34 DNC 34 DNC 34 DNC 34 DNC 170 136

by Nacra 17 Class

About YachtBoatNews