Daily Yacht Boat News

RS200 National Championships – Day 1 at South Caernarvonshire

Day 1 of the Volvo Noble Marine RS200 National Championships at South Caernarvonshire YC and after two races James Peters and Joanna Wright have taken a seven point lead. In second are Edd Whitehead and Kate Allam, tied on 11 points with Matt Mee and Emma Norris, and Ally Martin and Simon Potts.

Race 1 started in bright sunshine and a 12 knot Southerly, with John and Liz Teague opening the gate, but youth led the way. James Peters and Joanna Wright stormed out of the gate to take a handsome lead – your correspondent will not be starting to leeward of that partnership again!

Local favourites Matt Mee and Emma Norris started off their series with a solid second, and Hamish Walker and Emma Hivey in third showed that our armed services don’t need to sail more than about once a year to stay super quick.

RS200 National Championships - Day 1 at South CaernarvonshireRace 2 and little time was lost before unleashing upwind gurus Edd Whitehead and Kate Allam as pathfinder and to a lights to flag victory. Hot on their tails were hiking badgers (and overnight Masters leaders) Andy and Jill Peters. Peters and Wright polished off a great day 1 with a third, to lead overnight from Whitehead and Allam, then Mee and Norris.

Other notable performances? Jack Holden and Meg Fletcher well in front in Silver Fleet in a fine 12th, with Gillies Munro and Daniel Harris leading bronze in 20th. And on the evidence so far, you’re as likely to be at the front with the old styled sails as with the new.

RS200 – Volvo Noble Marine RS200 National Championships – day 1
1st 1570 James Peters / Joanna Wright Hayling Island SC 1 3 4 pts
2nd 1562 Edd Whitehead / Kate Allam Parkstone YC 10 1 11 pts
3rd 1566 Matt Mee / Emma Norris Burghfield SC 2 9 11 pts
4th 1467 Ally Martin / Simon Potts Burghfield SC 5 6 11 pts
5th 1488 Mark Heather / Lucy Preston Hayling Island SC 4 8 12 pts
6th 995 Hamish Walker / Emma Hivey RNSA/ASA 3 10 13 pts
7th 1603 Chris Catt / Roz McGrane Netley SC 9 4 13 pts
8th 1508 George Yeoman / Sophie Ormsby Itchenor SC 7 7 14 pts
9th 1549 Tim Saxton / Holly Scott Itchenor SC/Burghfield SC 6 12 18 pts
10th 1559 Andrew Peters / Jill Peters QMSC 20 2 22 pts
11th 1365 John Teague / Liz Teague Briston Corinthian YC 14 11 25 pts
12th 1481 Jack Holden / Meg Fletcher Arun YC 21 5 26 pts
13th 1600 Frances Peters / Claire Lasko Hayling Island SC 13 13 26 pts
14th 1347 David Jessop / Clare Michelmore Papercourt SC 11 17 28 pts
15th 1458 Nick Charles / Alice Eyre Parkstone YC 15 15 30 pts
16th 1579 Josh Metcalfe / Millie Alcock Y Felinheli 16 16 32 pts
17th 123 Owen Bowerman / Morgan Peach RTYC/HISC 12 22 34 pts
18th 855 Tom Brophy / Amy Yeoman Parkstone YC 8 28 36 pts
19th 1237 Dicken MacLean / Jo Hewitson Hayling Island SC 22 14 36 pts
20th 1283 Gillies Munro / Daniel Harris Royal Findhorn YC 18 19 37 pts
21st 1350 Ben Palmer / Amy Seebright Hayling Island SC 24 18 42 pts
22nd 1538 Sam Waller / Tom Penty Beaver SC 19 24 43 pts
23rd 1422 Caroline Martin / MJ Gifford Lee on Solent SC 23 26 49 pts
24th 629 Will Henderson / Mary Henderson Itchenor SC 17 33 50 pts
25th 626 Will Taylor / Fiona Mulcahy Brightlingsea SC 30 21 51 pts
26th 1495 Tim Ellis / Ed Cowell Hayling Island SC 26 27 53 pts
27th 1378 Mike Saul / Faye Caswell Yorkshire Dales SC 31 23 54 pts
28th 1072 Neil Barrett / Sophie Jones Wanlip SC 35 25 60 pts
29th 1228 Joe Adams / Emma Lucas Burghfield SC 28 35 63 pts
30th 1490 Andy Hadfield / Karen Baker Parkstone YC 29 34 63 pts
31st 1551 Jame Penty / Emma Grayson Beaver SC 45 20 65 pts
32nd 1332 Edward Grayson / Rachel Grayson Beaver SC 39 30 69 pts
33rd 658 Niki Birrell / Sarah Williams Parkstone YC 25 46 71 pts
34th 1515 James Hutton-Penman / Tom Jayasekara Corinthian Otters SC 43 29 72 pts
35th 426 Ian Coppenhall / Jessica Blick Exe SC/Hunts SC 34 39 73 pts
36th 1159 Alistair Norris / Fred Mainwaring Red Wharf Bay 37 36 73 pts
37th 1102 Greg Kelly / George Catchpole Isle of Man YC 36 38 74 pts
38th 623 Ben Wilcox / Rachel Offer ELYC 46 31 77 pts
39th 1545 Dan Vickers / Georgie Vickers Parkstone YC 40 37 77 pts
40th 16 Paul Lewis / Rosie Lewis Hayling Island SC 27 51 78 pts
41st 1546 John McKelvie / Strangford Lough YC 48 32 80 pts
42nd 772 Tom Hewitson / Lucy Hewitson Hayling Island SC 38 42 80 pts
43rd 756 Christopher Sanders / Pippa Hardman Mumbles YC 33 53 86 pts
44th 1263 Julian Bradley / The Killer Shrimp Wembley SC 42 50 92 pts
45th 1606 Martin Joesbury / Sian Joesbury Budworth SC 32 61 93 pts
46th 927 Toby Heppell / Calista Paxton Shoreham SC 44 52 96 pts
47th 1296 Matt Bromley / Andrea Bromley RYA 56 41 97 pts
48th 1256 Louise McKeand / Cathy Leigh and Lowton SC 49 48 97 pts
49th 1173 Chris Larr / Abigail Larr Northhampton SC 58 40 98 pts
50th 590 Christopher Thomas / Richard Thomas Broadstairs SC 55 43 98 pts
51st 1602 Emma Deal / Ellie Sharps Burghfield SC 53 45 98 pts
52nd 1257 Phil Hardisty / Ciara Kaneen Isle of Man YC 41 59 100 pts
53rd 584 Tim Freeman / Hannah Sands Warsash SC 47 54 101 pts
54th 805 Jamie Smith / Larissa Connabeer HISC/ RTYC 52 49 101 pts
55th 864 Luke Burywood / Hannah Burywood Burghfield SC 62 44 106 pts
56th 920 Sophie Heritage / William Heritage Gurnard SC 59 47 106 pts
57th 910 Liberty Askew / Amelia Hewitson Hayling Island SC 51 57 108 pts
58th 1604 Matt Venables / Calum Healey Royal Southern YC 50 62 112 pts
59th 985 Alexander Dawson / Rachel Spain Itchenor SC 54 63 117 pts
60th 1605 Kevin Druce / Charlotte Roberts Burghfield SC 61 56 117 pts
61st 1405 Jude Baird / Fred Fuller Loch Ryan SC 57 60 117 pts
62nd 1417 Mike Budd / Katie Budd SCYC 65 58 123 pts
63rd 1116 Stirling Taylor / Phillipa Blunden Burnham SC 60 64 124 pts
64th 740 Kathryn Hutton- Penman / Matthew Jayasekara Corinthian Otters SC 74 55 129 pts
65th 909 Jack Vincent / Marc Vincent Bough Beech SC 67 65 132 pts
66th 519 Sue Brannam / Mike Proven Burghfield SC 66 66 132 pts
67th 1459 Mike Warwicker / Kate Fitzsimmons Bough Beech SC 63 70 133 pts
68th 1117 Jonathan Olin / Natalie Messingham Datchet Water SC 64 71 135 pts
69th 1330 Pete Haddrell / Flea Haddrell Burghfield SC 70 68 138 pts
70th 1110 Tom Dean / Mike Penty Beaver SC 73 67 140 pts
71st 779 Peter Goodyear / Nicolla Ellis Burton SC 68 72 140 pts
72nd 1565 Roger Wilson / Lizzie Turner Welsh Harp SC 72 69 141 pts
73rd 1133 Jamie Webb / Harriet Lucas-Clements Hayling Island SC 71 73 144 pts
74th 786 Rheanna Pavey / Megan O’Brien Stour SC 69 76 145 pts
75th 297 Tom Harrison / Jeny Pearson-Farr Wessex SC 75 76 151 pts

About YachtBoatNews