Daily Yacht Boat News
SeaLink Magnetic Island Race Week 2015 – penultimate day awaits
The SeaLink Magnetic Island Race Week fleet are a stunning sight as they slip past the island each race day.John De Rooy

SeaLink Magnetic Island Race Week 2015

SeaLink Magnetic Island Race Week 2015 – penultimate day awaits

The 60-boat fleet are back on the water this morning for the penultimate day of the SeaLink Magnetic Island Race Week.

The multihulls and cruising boats are expected to head out on a 14 mile Cleveland Bay triangle course while the combined IRC and PHS divisions will be completing two windward/leeward races.

The start time of 11am for the cruising and multihulls boats looks tenuous as the race committee review the forecast. The weather looks like being light right around all courses. PRO Denis Thompson is expecting; “some sea breeze, but not until after 12pm and it will be weak”.

All division results are open to possible change after today’s racing.

The Multihulls are being led by Justin Grumwald’s Two Up Together (1/1), followed by Peter Wilcox’s Mojo (2/3) and Mike Hodges’ Renaissance (3/2).

Cruising Non Spinnaker is being led by John Parkes’ Untamed (1/1), followed by Naree Carton’s No Legends (2/2) and in third is the Melbourne entry, Wayne Frankcombe’s K-Yacht-Ic (3/5).

At the top of the Cruising Spinnaker 2 division is Paul Neilson’s De Ja Blue (1/2). In second is Jack Maguire’s Zen (3/4) and in third is Wayne McNee’s Celebrity (7/1).

In the Cruising Spinnaker 1 division the little Mango Tango from Bowen, skippered by Justin Daley, is in first place (1/5). In second place after a count-back is Doug Ryan’s Shazam (4/2) and in third, Geoff Adams’ True Colours (3/4).

The Performance Handicap division is being led by Peter Sorensen’s The Philosopher’s Club (1/4/2), just half a point ahead of Rob Curtis and Glen Tailby’s Kerazy (5.5/1/1). In third place Is Mike Steel’s Boadicca (2/5/5).

IRC is also in the hands of The Philosopher’s Club (1/4/2) with Bob Steel’s Quest (2/1/4) second on a count-back. In third place is David Currie’s Ponyo (3/5/1).

 IRC / PHS Racing
Place Sail No Boat Name Skipper From Sers Score Race 5 Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1 MH20 THEPHILOSOPHERS CLUB Peter Sorensen MHYC 9.0 1.0 1.0 1.0 4.0 2.0
2 7075 QUEST Bob Steel RPAYC 13.0 3.0 3.0 2.0 1.0 4.0
3 40021 GUILTY PLEASURES VI Leon Thomas TCYC 15.0 2.0 4.0 4.0 2.0 3.0
4 6838 PONYO David Currie HIYC 16.0 5.0 2.0 3.0 5.0 1.0
5 9327 KOMODO Jason Antill RPAYC 22.0 4.0 5.0 5.0 3.0 5.0
6 11044 KERAZY R Curtis G Tailby RPAYC 30.0 6.0 6.0 6.0 6.0 6.0

Cruising – Spinnaker Division 1

Place Sail No Boat Name Skipper From Sers Score Race 3 Race 2 Race 1
1 MK42 MANGO TANGO Justin Daley NQCYC 19.0 13.0 1.0 5.0
2 6731 TRUE COLOURS Geoff Adams RBYC 19.0 12.0 3.0 4.0
3 AUS52 INFINITY Greg Prescott RYCT 20.0 8.0 6.0 6.0
4 PD447 SHAZAM Doug Ryan PDYC 22.0 16.0 4.0 2.0
5 R56 CHANTILLY Timothy Dutton RYCV 24.0 9.0 8.0 7.0
6 G16 BUNDABERG John Kint RGYC 25.0 14.0 10.0 1.0
7 777 MACH 1 John Karger TCYC 25.0 5.0 5.0 15.0
8 98 ZOE Wayne Millar TCYC 27.0 17.0 2.0 8.0
9 E226 PILGRIM Paul Ley CYCA 27.0 11.0 13.0 3.0
10 10410 RUBY Geoff And Jenn Fogar RPAYC 28.0 1.0 18.0 9.0
11 SM2800 RUN RUN RUN Paul Jackson RBYC 28.0 3.0 11.0 14.0
12 7041 L’ESPRIT Peter Byford RPAYC 29.0 10.0 9.0 10.0
13 400 FREYA Russell McLaughlin TCYC 30.0 6.0 12.0 12.0
14 SM45 CHAMPAGNE Mal Pirret TCYC 32.0 7.0 14.0 11.0
15 B502 LAFAYETTE Peter Edwards CSC 33.0 4.0 16.0 13.0
16 1 SAVANNA Murray Whitehead TYC 37.0 2.0 17.0 18.0
17 YC598 WARRIGAL James Finch TCYC 39.0 15.0 7.0 17.0
18 409 BRAVA Tony Muller TYC 50.0 19.0R 15.0 16.0

 

 Cruising – Spinnaker Division 2
Place Sail No Boat Name Skipper From Sers Score Race 3 Race 2 Race 1
1 YC981 CELEBRITY Wayne McNee BSC 12.0 4.0 7.0 1.0
2 H2621 DE JA BLUE Paul Neilson HBYC 16.0 13.0 1.0 2.0
3 CAV35 ZEN Jack Maguire TCYC 17.0 10.0 3.0 4.0
4 803 CHAMELEON Robert Clayton TCYC 18.0 6.0 5.0 7.0
5 SB7500 GONE TOO FARR Greg Brown SIBYC 21.0 3.0 10.0 8.0
6 SM168 LE ROSSIGNOL Peter McKenzie NQCYC 22.0 9.0 2.0 11.0
7 6344 POPPY Michael Phillips CYCSA 24.0 15.0 6.0 3.0
8 181 TAP DANCER Owen Stanley TCYC 28.0 18.0 4.0 6.0
9 4945 UNHINGED Vaughn Thompson TYC 29.0 5.0 14.0 10.0
10 SA310 SHIRAZ Stephen Bone TCYC 30.0 1.0 16.0 13.0
11 1478 LIBRIAN Stanley Barnes TCYC 31.0 7.0 19.0T 5.0
12 TSV37 ISEULTA Tristram Denyer TCYC 34.0 2.0 15.0 17.0
13 1104 AKARANA Vicki Hamilton TYC 35.0 8.0 13.0 14.0
14 HULL7 BUCCANEER TOO Nick Doran MIYC 37.0 11.0 17.0 9.0
15 0086 DRAGONFLY John McFaull TYC 39.0 12.0 8.0 19.0
16 6956 D’EUPHORIA Mike Selbie RPAYC 40.0 17.0 11.0 12.0
17 C192 NORTHERN MOMENT Vic Stevens CCYC 41.0 16.0 9.0 16.0
18 B38 HELENA MAY Chris & Lyndy Sawbri TCYC 41.0 14.0 12.0 15.0
19 BOW5 SOUL SISTER Donna Dewhurst TCYC 57.0 20.0S 19.0T 18.0

 

 Cruising – Non Spinnaker
Place Sail No Boat Name Skipper From Sers Score Race 3 Race 2 Race 1
1 8 UNTAMED John Parkes IYC 4.0 2.0 1.0 1.0
2 3930 NO LEGENDS Naree Carton TCYC 7.0 3.0 2.0 2.0
3 31 TUCANA Andrew Burford TCYC 11.0 1.0 7.0T 3.0
4 SM2005 K-YACHT-IC Wayne Frankcombe SYC 13.0 5.0 3.0 5.0
5 7083 KOONYA Mark Lamble RMYC 13.0 4.0 5.0 4.0
6 BOW17 VANILLA David Tilley SASC 16.0 6.0 4.0 6.0
7 TBA JABIRU Rob Yeates RPAYC 21.0 7.0 7.0T 7.0

Multi-Hulls Cruising

Place Sail No Boat Name Skipper From Sers Score Race 3 Race 2 Race 1
1 N11 TWO UP TOGETHER Justin Grunwald RMYC 3.0 1.0 1.0 1.0
2 M1480 RENAISSANCE Michael Hodges MYCQ 7.0 2.0 3.0 2.0
3 M165 MOJO Peter Wilcox MYCQ 11.0 6.0 2.0 3.0
4 042 MISTRESS Dennis Coleman TCYC 12.0 4.0 4.0 4.0
5 B130 ITS A PRIVILEGE Peter Strain RBYC 14.0 3.0 6.0T 5.0
6 3823 SALACIA Ian Johnson TYC 18.0 5.0 7.0R 6.0

by Tracey Johnstone

About YachtBoatNews