Daily Yacht Boat News
Sealink Magnetic Island Race Week - Light airs weren’t in the brochure
magneticislandraceweek.com.au

Sealink Magnetic Island Race Week

A light fluky second day at Townsville Yacht Club’s Sealink Magnetic Island Race Week will keep competitors guessing and on their toes according to race management, but it doesn’t seem to have dampened the enthusiasm of competitors who were up bright and early, ready for the day ahead.

The 10th anniversary seems to be striking a chord with the record 71 entries, as old friends catch up and in true yachtie style, ‘tell lies’ over breakfast and the prize giving each evening.

This morning, the event’s Principal Race Officer, Denis Thompson, had re-thought plans to send the IRC, PHS, the four Cruising divisions and Multihull fleets on an islands course, as conditions do not favour a longer race.

“I’ve changed my mind. Instead it will be a 15 nautical mile course for IRC/Performance, Cruising One and Multihulls. Cruising Two and Three and Non-Spinnaker Cruising will do a 12 nautical mile race,” Thompson said.

Sealink Magnetic Island Race Week - Light airs weren’t in the brochure

magneticislandraceweek.com.au

“There will be lots of marks and courses will take the boats towards Townsville where the forecast is showing more breeze – 12-15 knots this afternoon from the east-south/east and east. Otherwise, the breeze will be all over the place. The forecast is for five to six to maybe eight knots closer to Magnetic Island.”

Either way, it will be another fun day on the water for all. This morning, Vicki Hamilton and her Akarana crew themed up in ‘Formal and Burlesque’ for the day ahead. They may have an unfair advantage, distracting the rest of the fleet, which could mean a win.

And with a lay day scheduled tomorrow, it will be a big night back at Peppers Resort at Magnetic Island where the daily prize giving is held over a few drinks, with a band to entertain afterwards.

Sealink Magnetic Island Race Week - Light airs weren’t in the brochure

Preparing for the day ahead – 2016 Sealink Magnetic Island Race Week Andrea Francolini http://www.afrancolini.com/

Thompson will reconsider holding a longer islands race on Monday, once he has a clearer picture of the forecast.

more info … magneticislandraceweek.com.au

Results:

IRC & Performance Racing

Series Results [IRC] up to Race 2
Place Ties Sail No Boat Name Skipper From Sers Score Race 2 Race 1
1 65007 ELENA NOVA Andrew Pearson CYCA 2.0 1.0 1.0
2 6838 PONYO David Currie HIYC 4.0 2.0 2.0
3 5845 BOTANY ACCESS COCOMO Peter Sorensen MHYC 6.0 3.0 3.0
4 2R 98 ZOE Mark Vickers TCYC 9.0 4.0 5.0
5 MH60 TSA MANAGEMENT Tony Levett MHYC 9.0 5.0 4.0

IRC & Performance Racing

 

Series Results [EHC] for Division 1 up to Race 2
Place Ties Sail No Boat Name Skipper From Sers Score Race 2 Race 1
1 65007 ELENA NOVA Andrew Pearson CYCA 4.0 3.0 1.0
2 98 ZOE Mark Vickers TCYC 8.0 1.0 7.0
3 2.0S 6188 WINE-DARK SEA Peter Lowndes RSYS/CYCA 9.0 7.0 2.0
4 3.0S 5845 BOTANY ACCESS COCOMO Peter Sorensen MHYC 9.0 6.0 3.0
5 2R 8975 LAST TANGO Phil King CYCA 9.0 4.0 5.0
6 6838 PONYO David Currie HIYC 9.0 5.0 4.0
7 40021 GUILTY PLEASURES VI Leon Thomas TCYC 10.0 2.0 8.0
8 MH60 TSA MANAGEMENT Tony Levett MHYC 15.0 9.0 6.0
9 7717 BOADICCA Mike Steel TYC 17.0 8.0 9.0
10 6999 SENGA Belinda Cooper PDYC 20.0 10.0 10.0

 

Cruising – Spinnaker Div 1

EHC DIV1 results Start : 12:25
Place Sail No Boat Name From Elapsd AHC Cor’d T Skipper Score Fin Tim
1 R1318 STORM RYCV 02:39:10 0.985 02:36:47 Tony Johnson-Sneddo 1.0 15:04:10
2 SM45 CHAMPAGNE TYC 02:56:27 0.913 02:41:06 Mal Pirret 2.0 15:21:27
3 H101 TEVAKE II HBYC 02:43:43 0.985 02:41:16 Angus Fletcher 3.0 15:08:43
4 AUS52 INFINITY RYCT 02:42:27 1.004 02:43:06 Edward Fader 4.0 15:07:27
5 R187 BIDDY HU 11 RYCV 02:56:04 0.928 02:43:23 Paul Lindemann 5.0 15:21:04
6 R83 CHARM OFFENSIVE RYCV 02:57:06 0.931 02:44:53 James Permezel 6.0 15:22:06
7 500 ANTIPODES OF SYDNEY CYCA 02:54:06 0.951 02:45:34 Greg Newton 7.0 15:19:06
8 E226 PILGRIM CYCA 02:44:59 1.015 02:47:28 Paul Ley 8.0 15:09:59
9 1129 FEMME FATALE RMYS 02:59:01 0.942 02:48:38 Ann Maree Shanahan 9.0 15:24:01
DNC 6344 POPPY CYCSA 0.866 Michael Phillips 13.0
DNC Q090 SLIGHTLY UNSTABLE TCYC 0.815 Brett McDermott 13.0
DNC R6806 BLUE CHIP RYCV 0.892 Ian Lewis 13.0

 

Cruising – Spinnaker Div 2

 

Series Results [EHC Div2] up to Race 2
Place Ties Sail No Boat Name Skipper From Sers Score Race 2 Race 1
1 SM3535 WHITE NOISE Daniel Edwards SYC 3.0 1.0 2.0
2 1.0S 6067 JUST MAGIC II Chad Leggett ASC 6.0 5.0 1.0
3 2.0S 409 BRAVA Tony Muller TYC 6.0 2.0 4.0
4 R604 FAIR WINDS Mark Chew RYCV 6.0 3.0 3.0
5 5.0S SA310 SHIRAZ Stephen Bone CYCSA/TYC 12.0 7.0 5.0
6 1104 AKARANA Vicki Hamilton TYC 12.0 6.0 6.0
7 181 TAP DANCER Owen Stanley TYC 13.0 4.0 9.0
8 7.0S TSV37 ISEULTA Tristram Denyer TYC 19.0 12.0 7.0
9 497 FARRAGO Paddy McCutcheon TCYC 19.0 11.0 8.0
10 38 HELENA MAY Lyndy & Chris Sawbri TCYC 20.0 9.0 11.0
11 430 CAPRICORN DANCER Geoff Ingram NQCYC 22.0 10.0 12.0
12 11 FALCON Russell Kingston TCYC 23.0 13.0 10.0
13 YC598 WARRIGAL James Finch TCYC 24.0 8.0 16.0C
14 361 ANASTASIA Gary Donnellan CYC 27.0 14.0 13.0
15 YC981 CELEBRITY Wayne McNee BSC 31.0 15.0 16.0C

 

Cruising – Spinnaker Div 3

 

EHC DIV3 results Start : 12:35
Place Sail No Boat Name From Elapsd AHC Cor’d T Skipper Score Fin Tim
1 373 JIMMY’S GHOST TYC 02:51:19 0.596 01:42:06 Simon Monfries 1.0 15:26:19
2 803 CHAMELEON TCYC 02:33:15 0.722 01:50:39 Robert Clayton 2.0 15:08:15
3 CAV35 ZEN TCYC 02:19:23 0.806 01:52:21 Jack Maguire 3.0 14:54:23
4 4945 UNHINGED TYC 02:22:29 0.795 01:53:16 Vaughn Thompson 4.0 14:57:29
5 607 BEROCCA DAZE CYC 02:19:54 0.815 01:54:01 Mickey Ink 5.0 14:54:54
6 31 MARGARITA PEARL MOOLOOLABAYC 02:10:36 0.901 01:57:40 Gary McCarthy 6.0 14:45:36
7 1478 LIBRIAN TYC 02:53:30 0.683 01:58:30 Stanley Barnes 7.0 15:28:30
8 84 SEALINK’S QUINKIN TYC 02:35:25 0.777 02:00:46 Rod Finucane 8.0 15:10:25
9 6019 DRAGONFLY TCYC 02:38:01 0.769 02:01:31 John McFaull 9.0 15:13:01
10 C192 NORTHERN MOMENT CCYC 02:27:39 0.839 02:03:53 Vic Stevens 10.0 15:02:39
11 C200 ESCAPADE CCYC 02:26:17 0.857 02:05:22 Mike Schmidt 11.0 15:01:17
12 402 KACHINA TCYC 02:39:34 0.800 02:07:39 Phillip McGuire 12.0 15:14:34
13 50 RAINBOW TYC 02:51:21 0.757 02:09:43 Stuart Cocker 13.0 15:26:21
DNC BOW08 SOUL SISTER TCYC 0.620 Donna Dewhurst 15.0

 

Cruising – Non Spinnaker

 

EHC results Start : 12:40
Place Sail No Boat Name From Elapsd AHC Cor’d T Skipper Score Fin Tim
1 6632 PINDIMARA MHYC 02:16:58 0.855 01:57:06 Mark McLean 1.0 14:56:58
2 MH35 FORTIFIED TYC 02:21:39 0.848 02:00:07 Graham Van Brederode 2.0 15:01:39
3 PD447 SHAZAM PDYC 02:03:04 1.002 02:03:19 Doug Ryan 3.0 14:43:04
4 400 FREYA TYC 02:22:44 0.891 02:07:10 Russell McLaughlin 4.0 15:02:44
5 6244 FARE THEE WELL WSC 02:18:06 0.922 02:07:20 Angus Jackson 5.0 14:58:06
6 PF57 FLASHDANCE II CSC 02:02:50 1.047 02:08:36 Brian Evans 6.0 14:42:50
7 51 CALLISTA TCYC 02:32:10 0.870 02:12:23 Ron Knott 7.0 15:12:10
8 7022 STILL DANGEROUS RPAYC 02:15:39 0.986 02:13:45 Ivor Burgess 8.0 14:55:39
9 00100 ENCORE RYCT 02:21:24 0.986 02:19:25 Jim Milledge 9.0 15:01:24
10 467 QUIET ACHIEVER MAG 02:43:00 0.876 02:22:47 Ben Plummer 10.0 15:23:00
11 M45 EQUINOX LMYC 02:33:48 0.958 02:27:20 Phil & Eleanor Cunni 11.0 15:13:48
DNC B38 OSTARA TCYC 0.789 Lance Denby 15.0
DNC SB600 SANTIAGO TCYC 0.700 Catherine Schnell 15.0
DNC X372 MELITA N/A 0.878 Mark Yates 15.0

Multi-Hulls

EHC results Start : 12:20
Place Sail No Boat Name From Elapsd AHC Cor’d T Skipper Score Fin Tim
1 N36 NACRA36C PDYC 01:43:37 1.250 02:09:31 Malcolm Richardson 1.0 14:03:37
2 042 MISTRESS TCYC 02:55:32 0.818 02:23:35 Dennis Coleman 2.0 15:15:32
3 TV389 THE BOAT TYC 02:53:24 0.845 02:26:31 Graeme Etherton 3.0 15:13:24
DNC 3823 SALACIA TYC 0.679 Ian Johnson 7.0
DNC B112 A WHITER SHADE OF PA RBYC 0.888 Roger Jepson 7.0
DNF C23 ALLEGRO OF SOUTHPORT RBYC 0.880 D Bull / P Collidge 7.0

by Di Pearson

 

About YachtBoatNews